Czym jest system radiowej identyfikacji?

rfid1441951.jpgSystem RFID może być zamiennie określany systemem identyfikacji bezprzewodowej, opartej o komunikację pomiędzy nadajnikiem a czytnikiem. Umożliwia odległą identyfikację towarów, obiektów, osób, dzięki czemu posiada szerokie przeznaczenie w handlu, logistyce, jak również sporcie i obszarze bezpieczeństwa. System RFID pracuje sprawnie, gdy ma zapewnione wszystkie potrzebne elementy: nośnik informacji, antena, czytnik i oprogramowanie. Jest on dzisiaj taką rewolucją jak kody kreskowe, gdy zaczynały być świeżo wprowadzane do powszechnego użytku.

Nośnik danych oznaczany jest również chipem lub tagiem. Ma przeważnie formę samoprzylepnej etykietki, mającej zakodowane dane, które odczytywane są przez fale radiowe, dzięki użyciu czytnika wyposażonego w antenę.

Do sprawnego działania nie wymaga zasilania. Czytanie zawartych w nim danych, możliwy jest na odległość do 5 m. Chociaż jeśli zostanie wyposażony także w baterię, zdecydowanie zwiększa się jego teren pracy i zdolność odczytu. Urządzenie działa najczęściej z częstotliwością 860-960 MHz.

Nośniki informacji zbudowane są z trzech istotnych elementów, bez których nie funkcjonują sprawnie:
- pamięć z mikroprocesorem
- antena, która wysyła i otrzymuje sygnał
- obudowa, zwykle w formie samoprzylepnej etykietki

Czytnik jest modułem czynnym systemu. Wyposażony jest, analogicznie jak nośnik informacji, w antenę, której zadaniem jest wysyłanie i odbieranie sygnału.

Dzięki łatwości unowocześnionego przeglądania danych, trzymanych na nośniku, przez czytnik, realne jest ustalenie usytuowania produktów, ludzi lub nawet towaru w czasie transportu.

System RFID odnajduje wykorzystanie w kartach otwierających drzwi wejściowe np. biurowców, czy składów, przy zaznaczeniu towarów droższych i niektórych preparatów, a także w biletach miesięcznych w formie karty.

Znaczniki posiadają zazwyczaj formę samoprzylepnych naklejek, stąd są również polecane przy archiwizacji druków, upraszczając tym samym ich śledzenie i następnie odszukanie. Jest to także najwłaściwsza forma autoryzacji i potwierdzania autentyczności dokumentów.

W wielu przypadkach nośniki informacji są wbudowane niejako w produkt już na odcinku jego fabrykacji, aczkolwiek jest to rozwiązanie drogie, dlatego też wdrażane tylko w przypadku np. drogich sprzętów i narzędzi.

Bez wątpienia nietypowym zastosowaniem tego systemu jest możliwość zidentyfikowania miejsca w jakim odnajduje się człowiek. Nie jest jednak to powszechne przeznaczenie w dziale bezpieczeństwa, ze względu na podejrzane etycznie zdolności śledzenia i kontroli. Zapewnienie jednak zwinnego i precyzyjnego wskazania lokalizacji zaginionego dziecka, pozwala twierdzić, że będą prowadzone dalsze prace w zamiarze wykorzystania technologii w tym obszarze.

System RFID jest także stosowany w sporcie, przy odczytywaniu rezultatów każdego z zawodników.

System RFID w magazynie pozwala na poprawienie skuteczności i obniżkę wydatków, dzięki automatycznej kontroli zasobów.

Technologia RFID z uwagi na mnogość zastosowania, bardzo prężnie się rozwija. Mimo iż jest bardzo mocno zaawansowane, to jednak można zauważyć wzrost świadomości tego jak pomaga ten system, dzięki czemu jest on coraz szerzej stosowany, za czym idzie spadek cen.