Do jakich spraw powinno się wynająć prywatnego detektywa?

fotka00036.jpgCoraz częściej słyszymy w mediach o tym, że ktoś zaginął, że poszukuje go policja. Czasem mamy w takich przypadkach do czynienia ze zbrodniami dokonywanymi na tych osobach, a czasem osoby te znikają z własnej woli i zazwyczaj zacierają za sobą ślady, żeby uciec przed wierzycielami lub przed członkami rodziny. Często również zaginieni po pewnymczasie same się znajdują, a ich odejście nie wiąże się z aktywnością przestępców.

Osobną grupą osób zaginionych są osoby chore, które tracą pamięć i po prostu nie potrafią same trafić do swojego domu. Poszukiwanie osób zaginionych to zwykle trudny i długotrwały proces. Zgłoszenie zniknięcia kogoś z rodziny na policji niestety nie daje nam pewności odnalezienia zaginionego. Skomplikowane procedury, a niekiedy opieszałość w rozpoczęciu poszukiwania lub zbyt małe zasoby kadrowe policji powodują, że lista osób zaginionych stale się wydłuża.

Poszukiwaniem osób zaginionych podejmują się również prywatni detektywi Warszawa jako największe miasto w kraju, gdzie również przepada bez wieści najwięcej ludzi, jest też największym rynkiem usług detektywistycznych. Firmy detektywistyczne, aby legalnie funkcjonować na terenie Polski, muszą znaleźć się w rejestrze detektywów w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Strategia poszukiwania zaginionego opracowywana jest oczywiście w każdym przypadku indywidualnie, bo każdy taki przypadek jest inny. Detektywi opracowują strategię poszukiwań na podstawie szczegółowych ustaleń okoliczności, w jakich dana osoba zaginęła. Robią to poprzez dotarcie do ewentualnych świadków czy ludzi, którzy mogą mieć jakiekolwiek dane na ten temat, ustalanie wszelkich kontaktów zawodowych i towarzyskich zaginionej osoby, rozpracowanie jej rozkładu dnia, nawiązanie dialogu z ewentualnymi porywaczami itp.

W poszukiwaniach osób zaginionych zaangażowane są tez organizacje pozarządowe jak na przykład fundacja Itaka. Prowadzi ona bazę danych osób zaginionych, stronę WWW, załatwia wsparcie psychologiczne dla rodziny czy pomoc prawną. Działania te odnalazło się wiele osób zaginionych.