Odświeżamy swój dom – sprowadzone płytki tarasowe

4789_1569_123.jpgJeśli już chcemy podjąć decyzję o budowie dużego domu z tarasem, należy dobrać szczegóły. Czym się kierować, dobierając wielkość i kolor płytek zewnętrznych? Jak szukać pomocy, żeby wiosną nie przejmować się szpecącymi uszkodzeniami?

To oczywiste, że przy budowie tarasu dobór nawierzchni jest wyjątkowo ważny. Z jednej strony ważne, żeby materiały użyte do jej wyłożenia łączyły się z planami architekta, z drugiej zaś – aby całość współgrała z tym, co dookoła. Powinniśmy wiedzieć, że do użycia mamy wiele opcji – np. płyty tarasowe z kamienia i drewniane, płytki ceramiczne, klinkierowe i z tworzywa sztucznego, płyty z betonu przypominające bruk lub kamień.

Pierwszą sprawą zanim zrobimy zakupy jest uświadomienie sobie, że liczy się nie tylko estetyka. Płytki tarasowe odznaczają się również wyjątkową wytrzymałością na wilgoć i temperaturę, dodatkowo powinny być trwałe i proste w pielęgnacji. Najlepiej jest też wypytać o ich antypoślizgową powłokę. By zapobiec pękaniu tego typu płyt należy zwracać uwagę na takie rodzaje, które charakteryzują się niską porowatością. Z tego powodu płyty nie przyjmują wilgoci w takim stopniu, że w przypadku ujemnej temperatury, pękałyby.

Wybierając asortyment sklepów, bez problemu wywnioskujemy, że wybór nie jest problematyczny. Jak widać popularnych jest kilka rodzajów płyt i to z nich należy wybrać. Betonowe płyty tarasowe odróżniają się wysoką wytrzymałością – są również niepodatne na ścieranie – i da się je wybrać w najróżniejszych barwach. Ich wadą jest łatwe brudzenie, któremu można przeciwdziałać, kupując odpowiednie preparaty impregnujące. Płytki klinkierowe są wyjątkowo mocne i szczególnie wytrzymałe na czynniki atmosferyczne – także na promienie słoneczne. Interesujące, że można je wybrać w wersji matowej.

Gres polerowany daje pewność, że nie będzie nasiąkał wodą jak pozostałe płytki. Przez to właśnie jest on odporny na mróz, oraz ścieranie. Jak wynika z nazwy, możemy nabyć go w gładkiej strukturze. Jest też jednak również struktura chropowata.